כל מה שאתם צריכים לדעת על לשון הרע בהיבט המשפטי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אודותינו

משרדנו מעניק את שירותיו המקצועיים לאלפי לקוחותיו ובין לקוחותיו ניתן למצוא גם חברות ואנשי עסקים מן הארץ ומחו"ל. תחומי העיסוק העיקריים של המשרד הנם מקרקעין, מיסוי מקרקעין, התחדשות עירונית, ליווי בעסקאות מכר ורכישה של מקרקעין, הסכמים מסחריים, הסכמי שכירות, ליטיגציה, הוצאה לפועל וחדלות פירעון, עריכת חוזים, עריכת צוואות, ייפוי כוח מתמשך ודיני עבודה.

יצירת קשר

מאמרים נוספים
עלינו עורך דין פירוק חברה

איחור במסירת דירה

רכישת דירה חדשה מקבלן הנה לרוב העסקה הגדולה בחיינו, ובמסגרתה יכולים הרוכשים לבנות ולעצב בעצמם את דירתם. יחד עם זאת, לרוב, חותמים הרוכשים על חוזה

קרא עוד »

עורך דין ליטיגציה

למשרד ניסיון רב בניהול הליכים משפטיים, להם נזקפו הישגים והצלחות משמעותיות, במגוון תחומים הכוללים משפט מסחרי, חדלות פירעון / פשיטת רגל, הוצאה לפועל, דיני חוזים,

קרא עוד »

לשון הרע היא כל סוג של אמירה מדוברת או כתובה, הפוגעת בשמו הטוב או בכבוד של אדם יחיד, קבוצת בני אדם בעל מאפיין המחבר ביניהם או ארגון כלשהו. האיסור על לשון הרע ברחבי העולם ובישראל בפרט הוא כה חריף, עד כי הוא מעוגן הן בהלכה היהודית והן בחוק הישראלי, בו היא נחשבת עוולה אזרחית ופלילית. בעידן המודרני, שבו התקשורת בין בני האדם נהיית נגישה ותכופה יותר הודות לשכלולים טכנולוגיים ולשינויים תרבותיים-סוציולוגיים, לשון הרע נהייתה נפוצה מתמיד, בעיקר ברחבי האינטרנט והרשתות החברתיות, אך לא רק. לכן, חשוב להכיר את הנושא מקרוב ובפרט אם חוויתם פגיעה בשמכם הטוב או אם מאשימים אתכם בפגיעה כזו, אף על פי שאתם עומדים מאחורי מה שאמרתם או כתבתם.

מדוע האיסור על לשון הרע הוא כה גורף?

הבסיס לאיסור החמור על לשון הרע, הוא הסכנה והנזק שעלול להיגרם לאדם, לקבוצה, לארגון או לתאגיד שמדברים נגדו. בימי חז"ל, בזמנים שבהם נכנס האיסור להלכה היהודית, החשש העיקרי היה מפני פגיעה בהצעות שידוך והיבטים נוספים בחיי היום יום. כיום ההתייחסות ללשון הרע גם היא קשורה למכלול היבטי החיים ובישראל היא מעוגנת בחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965. האיסור עליה נובע בעיקר משום שפגיעה בשמו הטוב של אדם היא הפרה בוטה של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. כמו כן, יש סכנה כי לשון הרע תפגע לא רק בכבודו של האדם אלא גם בפוטנציאל ההשתכרות שלו או הרווחיות של העסק בניהולו. המטרה היא לאזן בין חופש הביטוי ככלל וחופש העיתונות בפרט, לבין הזכות הבסיסית לכבוד ולשם טוב. עורך דין לשון הרע לומד את התיק היטב ולאחר מכן הוא נדון בבית משפט, שם על שני הצדדים להציג את טיעוניהם והשופט פוסק אם אכן מדובר בלשון הרע ואם יש צורך במתן פיצויים בגין לשון הרע.

ההבדל עוולה אזרחית לעבירה פלילית בהקשר של לשון הרע

עו"ד לשון הרע מדגישים כי בהקשר של לשון הרע יש להבדיל בין עוולה אזרחית לעבירה פלילית. בהקשר של לשון הרע, לפי הגדרת החוק, מדובר בעוולה אזרחית בגינה אפשר לקבל פיצויים לפי החוק ולפי פקודת הנזיקין, במסגרת תביעה נגד מי שדיבר לשון הרע. אם מדובר גם בעבירה פלילית, העונש עליה עלול להיות עד שנת מאסר. ההבדל בין סוגי העבירות והענישה הניתנת במסגרתן, מדגישה את הנחיצות בליווי משפטי מקצועי של עורך דין לשון הרע, המכיר היטב את החקיקה ויכול לבנות את התיק כך שיציג את טיעוניו של מרשיו בצורה האידיאלית.

הגנת "אמת דיברתי"

בישראל, שלא כמו בחלק ממדינות העולם, נטל ההוכחה בתיקי לשון הרע הוא על הנתבע, שצריך להוכיח כי אמת דיבר. הגנת אמת בפרסום, או "אמת דיברתי", היא טקטיקת ההתגוננות המשפטית הנפוצה ביותר אל מול האשמות בפרסום, דיבור או כתיבת לשון הרע. היא מעוגנת בסעיף 14 לחוק איסור לשון הרע ונחשבת לחשובה והמהותית ביותר בסוללת ההגנות שמונה החוק נגד האשמה בלשון הרע. אם עורך דין לשון הרע של הנתבע מצליח להוכיח כי התקיימו שני תנאים: אמת בפרסום ועניין ציבורי – אפשר להשתמש בהגנת "אמת דיברתי". יש לציין כי שני התנאים הללו שונים במהותם. סוגיית האמת מעלה תהייה עובדתית ולעיתים בית המשפט צריך לבחון את המציאות האובייקטיבית בהתאם לעדויות והממצאים המוגשים לו. האלמנט העניין הציבורי הוא נתון לדיון ויש לבחון אם הוא מצדיק את לשון הרע.

את האמת בפרסום בוחן בית המשפט באמצעות ראיות שמציג לו עו"ד לשון הרע. בין השאר נבדק האם מפרסם לשון הרע פעל בתום לב? האם הפרסום התבצע מתוך פזיזות? האם מדובר באמת לשעתה או באמת במלואה? האם מדובר באמת אובייקטיבית או הבעת דעה? והאם הפרסום הוא "פרט לוואי שאין בו פגיעה של ממש"?

מהות "העניין הציבורי"

כאמור, חלק מתפקידו של עורך דין לשון הרע הוא להוכיח שהתקיים עניין ציבורי בפרסום לשון הרע. יש לציין כי "עניין ציבורי" הוא מונח עמום שיסודו הוא ערכי ולא עובדתי. לכן, יש חשיבות רבה למיומנות של עורך דין הוצאת דיבה בלמידת התיק ובביסוס תביעה או הגנה שיוצגו היטב בבית המשפט. הדיון בנושא הוא מורכב והוא בוחן היבטים כמו פגיעה בצנעת הפרט או פגיעה בפרטיות של דמויות ציבוריות, דיווח על מאורעות בעלות אופי חדשותי ודיווח על חשדות, עבירות פליליות והליכים משפטיים.

סכומי פיצויים בגין לשון הרע

מדי יום נדונים בישראל עשרות תיקים של לשון הרע וברבים מהם נקבעים פיצויים בגין לשון הרע. אולם, גובה הפיצויים אינו אחיד וניתן בהתאם לאופי התיק. לרוב, מדובר בסכום הנע בין כמה אלפי שקלים לבין מאות אלפי שקלים, תלוי כאמור במורכבות התיק ובפרטים המשפטיים. בכל מקרה, מדובר בסכומים לא מבוטלים. פיצויים בגין לשון הרע מסייעים לתובעים להתאושש מן הנזק התדמיתי או הכלכלי שנוצר לשמם הטוב בעקבות הפרסום ומעבר לכך, מהווים מסר חד וברור לגבי הגבולות היחסיים של חופש הביטוי והניסיונות לנצל אותו לרעה, בתואנות כאלו ואחרות.

בחרו היטב עורך דין לשון הרע לטיפול בתיק

אם אתם מחפשים עורך דין לשון הרע, הכירו את אחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בתחום: אליוב-גרין. המשרד מעניק שירות במגוון היבטים משפטיים ועוסק בין השאר בתביעות ובפיצויים בגין לשון הרע, כל זה מתוך זיקה עמוקה לתחום, חוש צדק מפותח ומקצועיות ברמה הגבוהה ביותר. במשרד עורכי הדין אליוב-גרין תיהנו מאווירה צעירה וחדורת מטרה, המגובה בניסיון משפטי עשיר, שיוביל אתכם לניצחון בתיק ובמקרים רבים לפיצויים בגין לשון הרע.

 

 

תוכן עניינים
לשון הרע

אליוב-גרין עורכי דין

משרד עורכי דין אליוב-גרין
ניסיון של שנים ומתמחים
בשלל תחומים

צור קשר

כל הזכויות שמורות © 2022 | משרד עורכי דין ונוטריון אליוב-גרין

Call Now Button דילוג לתוכן