התחדשות עירונית - עורך דין התחדשות עירונית

תוכן עניינים

ישנן גישות שונות לדרכים בהן ניתן ליישם התחדשות עירונית:

1. פינוי בינוי – הריסת מתחמים קיימים, לרוב הנמצאים במצב תשתיתי ירוד, ובניית מתחמים חדשים במקומם, תוך ציפוף המרקם הקיים: תוספת דירות, שיקום תשתיות בסביבת המתחם (תחבורה, ביוב, חשמל) ופיתוח נופי (גנים ציבוריים). כדי ליישם את שיטת הפינוי-בינוי, מתפנים הדיירים המקומיים (בהליך מוסכם ומתואם מראש) למתחם חלופי לתקופת הבנייה. בתום בניית המתחם מחדש אמורים התושבים לחזור לדירה שקיבלו בהסכם במתחם החדש. בשל שדרוג המתחמים לעיתים עולות הוצאות התחזוקה והדיירים המקוריים או דיירים בעלי מאפיינים סוציו-אקונומי דומה לא תמיד יכולים לשאת בהוצאות. לצורך פתרון בעיה זו, משולבים בפרויקטים דירות במסגרת "דיור בר השגה" ודירות בגדלים שונים כך שתמהיל האוכלוסייה החי במקום יהיה מגוון. בתהליך זה מתקבלים אזורים במרכזים עירוניים קיימים בעלי תשתיות חדשות ומגורים ועסקים המספקים איכות חיים גבוהה יותר ממנה נהנים גם הדיירים וגם הסביבה העירונית הרחבה.

2. שדרוג ושיקום מתחמים קיימים – שדרוג של מתחמי מגורים, מסחר או תשתיות קיימות בתוך הרקמה העירונית הקיימת. דוגמה לכך הוא פרויקט שיקום שכונות (1977), במסגרתה שוקמו שכונות מצוקה עניות בתוך הערים. השיקום כלל מבני מגורים, חינוך ותשתיות. דוגמה לפרויקט שדרוג ושיקום תשתיות הוא פארק ההיי-ליין בניו-יורק: שדרוג ומתן שימוש מחדש לתשתית רכבת ישנה שעברה בתוך העיר והפיכתה לפארק וטיילת. שדרוג התשתית והכנסת תוכן חדש לשימוש בה הביא להתחלה של התחדשות בכל השכונה ובניית מתחמי מגורים חדשים כמו גם מינוף כלכלי ותיירותי לשכונה כולה. גישה זו מאפשרת לדיירים להישאר בבתיהם בזמן שדרוג המבנים, כלומר אינה מחייבת פינויים. לרוב הדיירים מקבלים זכות להרחבת הדירה הפרטית ומקבלים שדרוג בתשתיות של המבנה (מים, חשמל, חיזוק מבני) ובתשתיות של הסביבה (השטחים הפתוחים, חניות, כבישים). היתרון של השארות הדיירים בבניין בזמן השדרוג יכול להוות גם חסרון שכן המשמעות היא לגור במתחם בנייה לתקופה שאינה ידועה מראש. יתרון נוסף לגישה זו היא האפשרות לבצע פעולת שדרוג נקודתית בעיר מבלי לפגוע באופן בוטה במהלך החיים בעיר.

3. עיבוי בינוי – הגדלת ניצול הקרקע במתחם מגורים קיים. כולל הגדלת המבנים לרוחב (הגדלת הדירות הקיימות) ולגובה (הוספת דירות חדשות). בעיבוי בינוי לרוב לא תהיה הגבלה מראש לאחוז העיבוי המותר שכן מותנה במיקום ובצרכי האוכלוסייה במקום. גישה זו דורשת שדרוג של התשתיות הקיימות בסביבת המתחם על מנת להתאימן לגידול בצפיפות הנובע מהעיבוי המתחמי.

עורך דין התחדשות עירונית

עורך דין התחדשות עירונית / עורכי דין התחדשות עירונית -עורך דין פינוי בינוי 

משרד אליוב-גרין עורכי דין מלווה פרויקטים רבים בתחום ההתחדשות העירונית ומייצג דיירים, משקיעים, יזמים וקבלנים. במסגרת פרויקטים מסוג פינוי בינוי ותמ"א 38 עולים היבטים רבים כגון: בחינת היבטי התכנון והרישוי, ליווי משפטי מול גורמים שונים, ייצוג בניהול משא ומתן, בדיקת היתכנות כלכלית של הפרויקט וליווי הפרויקט עד למסירת הדירות ורישום צו בית משותף.

חלק מהנושאים החשובים והמהותיים לבעלי דירות בפרויקט פינוי בינוי הם – ערבויות חוק המחק שיספק הייזם לבעלי הדירות, תמורות טובות, עמידה בזמנים ושקיפות מלאה של הייזם כלפי בעלי הדירות.

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג וניהול פרוייקטים מסוג התחדשות עירונית ואנו נשמח לעמוד לשירותכם.

עורך דין התחדשות עירונית במרכז

מטרת הכתובים באתר אינם בשום אופן לשם יעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית, והשימוש בהם באחריות בלעדית של הקורא. הכתובים באתר מהווים תיאורים כלליים בלבד ובלתי מחייבים.

קבעו עכשיו פגישת ייעוץ

0 %
תיקים שנוצחו
0 %
ייעוצים שצלחו
0 %
פשרות שהושגו
0 %
תיקים של לקוחותינו שנדחו

פרויקטים מתחום התחדשות עירונית מהווים כיום פרויקטים משמעותיים ביותר אשר ניתן למצוא בכל רחבי הארץ. ההיקף של הפרויקטים הללו רק ילך ויגדל על פי דבריהם של מומחים בתחום הנדלן. חשוב לדעת כי פרויקטים מהסוג של התחדשות עירונית דורשת את כל מי שמעורב בהם להיעזר בשירותיו של עוד התחדשות עירונית. בין אם מדובר על דיירי בניין שחל בו הפרויקט המדובר ובין אם מדובר על היזם או הקבלן. המטרה של עורך הדין היא ללוות את הצד שלו בפרויקט המדובר ולשמור על הזכויות שלו לאורך הפרויקט כולו.

עוד התחדשות עירונית מבין את האינטרסים הכלכליים והן את האינטרסים המשפטיים של כל הצדדים בפרויקטים של התחדשות עירונית והוא מעניק לכל צד שבחר בו את המענה הטוב ביותר בהליך. הוא מלווה את הצד שבחר בו בייצוג אל מול רשויות המס, אל מול הבנקים למשכנתאות וכן בתהליך הרישום של הדירה החדשה בלשכת הרישום של המקרקעין. ניקח לדוגמא דיירים אשר בחרו בפרויקט זה ומצאו יזם עבור הפרויקט. בכדי להגן על הזכויות של הדיירים בפרויקט זה ולהבטיח כי הם יקבלו את מה שמגיע להם במסגרת הפרויקט המדובר, יש צורך לבחור בעורך דין שיבחן את היזם, את האמידות הכלכלית שלו, את הבנק שעומד מאחוריו בפרויקט, פרויקטים אחרים שביצע ועוד. מעבר לכך, עליו לנהל משא ומתן לקראת החוזה בין היזם לבין הדיירים וכן לוודא כי החוזה לא פוגע בדיירים באופן כלשהו.

כיצד תבחרו עוד התחדשות עירונית?

בשל ריבוי הפרויקטים של התחדשות עירונית, הרי שתפקידו של עוד התחדשות עירונית הוא חשוב ומהותי ביותר. לכן, כל צד שמעורב בפרויקט מעין זה, חייב לבחור בשירותיו של עוד מעין זה, אשר יסייע לו בצורה הטובה ביותר הן בשלבי הפרויקט השונים, הן בבדיקה של היזם ושל החוזה על מנת לוודא שהכל מתנהל כהלכה ושהפרויקט לא יפגע באופן כלשהו בדיירים ועוד. את עורך הדין יש לבחור בהתאם למקצועיות שלו, כאשר חשוב שהוא יהיה מקצועי ומנוסה בתחום זה וכן בהתאם להמלצות עליו והותק שלו בתחום זה.

אם אתם מחפשים עוד התחדשות עירונית שיסייע לכם בליווי וייצוג בפרויקט זה בצורה הטובה ביותר, צרו קשר עם אליוב-גרין משרד עורכי דין.

בישראל ישנם לא מעט פרויקטים של התחדשות עירונית אשר המטרה שלהם היא לנצל ולחדש שטחים שכבר בנויים. אם אתם תוהים מהם אותם פרויקטים בתחום התחדשות עירונית ומדוע חשוב ביותר לבחור עורכי דין התחדשות עירונית מקצועיים ומנוסים עבור ליווי בפרויקטים מעין אלה, כדאי שתקראו את המאמר הבא

מה התפקיד של עורכי דין התחדשות עירונית?

התפקיד של עורכי דין התחדשות עירונית הוא מגוון ביותר והוא משתנה בהתאם לסוג הפרויקט שהם מלווה בתחום התחדשות עירונית. באופן כללי ניצן לומר כי הפעולות של עורכי דין התחדשות עירונית בפרויקטים מסוג זה באות לידי ביטוי מבחינה משפטית ומבחינה מסחרית. הפעולות בעלות האופי המשפטי הן פעולות המצופות מעורך דין לעשות. במקרה של פרויקטים בתחום התחדשות עירונית בין הפעולות מהסוג המדובר שהוא מבצע ניתן למצוא: עריכת חוזה על כל הפרטים שלו, רישום בטאבו, עמידה על הוראות החוזה והחוק וכן על זכויות הדיירים לאורך כל הדרך, הבטחה של הבטוחות, בדיקת לוחות הזמנים, בדיקת התמורות ועוד. מבחינת הפעילות המסחרית, עורך דין התחדשות עירונית מבצע פעולות כגון: הוא בוחן את היזמים השונים ואת ההצעות שלהם, הוא מנהל משא ומתן איתם ועם בעלי הדירות ועוד.

כיצד תבחרו עורך דין התחדשות עירונית?

חשוב להבין כאמור כי בחירתו של עורך דין התחדשות עירונית היא ללא ספק קריטית בכל מקרה שבו אתם מהווים צד בפרויקט מעין זה. שכן, עורך דין אמור לשמור על הזכויות שלכם ולהוביל אתכם למימוש פרויקט מוצלח שלא יסב לכם נזק באופן כלשהו. טרם בוחרים עורך דין התחדשות עירונית יש לשים דגש על כמה פרמטרים חשובים: ראשית כל, המקצועיות של עורך הדין. יש לוודא כי הוא בקיא ומקצועי ביותר בתחום פרויקטים של התחדשות עירונית הן במישור המשפטי והן במישור המסחרי. מעבר לכך, יש לוודא כי יש לו ניסיון רב בליווי בפרויקטים מעין אלה וכן כי יש לא מעט לקוחות מרוצים שבחרו בשירותיו במסגרת הפרויקטים המדוברים.

אם אתם זקוקים לשירותיהם של עורכי דין התחדשות עירונית מקצועיים ומנוסים, צרו קשר עם אליוב-גרין משרדי עורכי דין.

אליוב-גרין עורכי דין

משרד עורכי דין אליוב-גרין
ניסיון של שנים ומתמחים
בשלל תחומים

עורך דין לענייני סכסוך שכנים
עורך דין מומחה למיסוי מקרקעין
עורך דין סכסוך שכנים
עורך דין פירוק חברה

צור קשר

כל הזכויות שמורות © 2022 | משרד עורכי דין ונוטריון אליוב-גרין

Call Now Button דילוג לתוכן