איחור במסירת דירה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אודותינו

משרדנו מעניק את שירותיו המקצועיים לאלפי לקוחותיו ובין לקוחותיו ניתן למצוא גם חברות ואנשי עסקים מן הארץ ומחו"ל. תחומי העיסוק העיקריים של המשרד הנם מקרקעין, מיסוי מקרקעין, התחדשות עירונית, ליווי בעסקאות מכר ורכישה של מקרקעין, הסכמים מסחריים, הסכמי שכירות, ליטיגציה, הוצאה לפועל וחדלות פירעון, עריכת חוזים, עריכת צוואות, ייפוי כוח מתמשך ודיני עבודה.

יצירת קשר

מאמרים נוספים

עורך דין ליטיגציה

למשרד ניסיון רב בניהול הליכים משפטיים, להם נזקפו הישגים והצלחות משמעותיות, במגוון תחומים הכוללים משפט מסחרי, חדלות פירעון / פשיטת רגל, הוצאה לפועל, דיני חוזים,

קרא עוד »
עורך דין חוזים

עורך דין צוואה

מהי צוואה? צוואה הינה הדרך המשפטית להביע את רצונכם בקשר לחלוקת רכושכם לאחר מותכם. הצוואה תקבל תוקף לאחר המוות, כאשר היורשים יפנו לרשם לענייני ירושה

קרא עוד »

רכישת דירה חדשה מקבלן הנה לרוב העסקה הגדולה בחיינו, ובמסגרתה יכולים הרוכשים לבנות ולעצב בעצמם את דירתם. יחד עם זאת, לרוב, חותמים הרוכשים על חוזה רכישת הדירה בעת שהדירה טרם נבנתה, ולעיתים מוצאים עצמם הרוכשים תלויים בקבלן שיעמוד בלוחות הזמנים ובחלק לא מבוטל מהמקרים, קורה מצב בו הקבלן מאחר במסירת הדירה, איחור שלעתים יכול להגיע לשנה ומעלה, ובכך מוצאים עצמם הרוכשים בחוסר וודאות ועם הוצאות כספיות בלתי מתוכננות, ועם עוגמת נפש רבה.

הוראות חוק המכר (דירות) במקרה של איחור במסירת דירה

עורך דין מקרקעין איציק גרין מסביר, כי סעיף 5א(א) במסגרת חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973 קובע, כי במקרים בהם הקבלן לא העמיד את הדירה לרשות הרוכשים לאחר שחלפו 60 יום ממועד מסירת הדירה שנקבע בחוזה, זכאים הרוכשים לקבל פיצוי ללא הוכחת נזק עבור כל חודש או חלק ממנו, עד להעמדת הדירה לרשותם. הסדר זה נועד להפחית את פערי הכוחות בין הקבלן לבין הרוכשים ולחזק את מעמדם של רוכשי הדירות, על מנת להבטיח מצד אחד את זכאותם לקבלת פיצוי במקרה של איחור במסירת הדירה, ומצד שני לתמרץ את הקבלן להימנע מאיחור במסירת הדירה.

פיצוי בגין איחור במסירת דירה מקבלן

אם האיחור במסירת הדירה הוא עד ארבעה חודשים – על הקבלן לשלם לרוכשים פיצוי כספי השווה לדמי שכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה. במידה וישנם חילוקי דעות על שווי דמי השכירות של דירה דומה, ניתן להיעזר בשמאי מקרקעין.

החל מהחודש החמישי ועד החודש העשירי – על הקבלן לשלם לרוכשים פיצוי כספי בסכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה כשהם מוכפלים ב-1.25. סכומים אלו מתווספים על האיחור בגין החודש הראשון ועד החודש הרביעי כאמור לעיל.

החל מהחודש האחד עשר (11) ועד למועד מסירת הדירה – על הקבלן לשלם לרוכשים פיצוי כספי בסכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה כשהם מוכפלים פי 1.5. סכומים אלו כאמור מתווספים לאיחור במסירת הדירה בגין החדש הראשון ועד החודש העשירי.

חשוב לציין, כי במסגרת תביעות אלה, לא נדרשים התובעים להוכיח את הנזק שנגרם להם כתוצאה מהאיחור במסירה. יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם כן נדרשים הרוכשים לצרף שמאות לצורך הערכת שווי דמי השכירות של הדירה.

המועד שעל הקבלן לשלם פיצוי על איחור במסירת דירה

על הקבלן לשלם לרוכשים את הפיצוי עבור האיחור בסיומו של כל חודש עבור אותו חודש. הקבלן פטור מתשלום הפיצוי במקרים של איחור של עד 60 יום.

יחד עם זאת, במידה והקבלן איחר מעבר לכך, יהא עליו לשלם גם עבור תקופה זו. לדוגמה, במידה והקבלן איחר במסירת הדירה ב- 4 חודשים, יהיה עליו לשלם פיצוי עבור כל אחד מחודשים אלה, כולל 60 הימים הראשונים, עבורם יידרש לשלם לרוכשים את הפיצוי מיד בסיומם.

האם הקבלן רשאי להפחית בתשלום הפיצוי?

סעיף 7א(א) במסגרת חוק המכר (דירות) נקבע כי: "אין להתנות על הוראות חוק זה, אלא לטובת הקונה…".

משמעות סעיף זה הנה בין היתר, כי הקבלן והרוכשים רשאים להסכים ביניהם על סכום אחר של פיצוי, ובלבד שהוא לא יפחת מסכום הפיצויים הקבועים בחוק. כך לדוגמה, הקבלן והרוכשים רשאים להסכים שהפיצוי בגין האיחור יהיה הטבה מסוימת (לדוגמה: חניה נוספת, מחסן, תוספות לדירה, קבלת דירה בקומה גבוהה יותר, מתן מפרט טכני איכותי יותר וכיו"ב) ובלבד ששוויו לא יפחת מסכום הפיצוי הקבוע בחוק.

במקרה של פיצוי בגין איחור במסירת הדירה לא יהיה רשאי הקבלן לשלם פחות ממה שקובע חוק המכר (דירות), גם במקרה בו הוסכם בין הקבלן לקונים על סכום פיצוי נמוך יותר בהסכם.

איחור במסירת דירה עקב שינויים או תוספות

במקרים רבים מבקשים הרוכשים מהקבלן לבצע שינויים בדירה, לאחר שהסכם המכר כבר נחתם. יחד עם זאת, אין הדבר מקנה לקבלן אוטומטית זכות לדחות את מועד מסירת הדירה מבלי לקבוע מועד מסירה חדש או ללא פרופורציה למשך הזמן בו יבוצעו אותם שינויים באופן אשר יפטור אותו מלשלם לרוכשים פיצוי על האיחור.

קבלת מפתחות לפני טופס 4 – אינה פוטרת מפיצוי על איחור במסירת דירה

חשוב לסכם בהסכם המכר תאריך מדויק בו מתחייב הקבלן למסור את הדירה, כשהיא ראויה למגורים ולאחר שהונפק לה טופס 4.

יודגש, כי טופס 4 הוא אישור הניתן על-ידי הועדה המקומית לתכנון ובניה, המאשר כי הדירה נבנתה והושלמה בהתאם להיתרי הבנייה, ולאחר שכל הגורמים המוסמכים אישרו כי ניתן לספק לה את כל השירותים הנדרשים על פי חוק התכנון והבניה ותקנותיו, לרבות חיבור לחשמל, למים, וחיבור לטלפון. יחד עם זאת, לא פעם רוכשים נכנסים לדירה בטרם הונפק לה טופס 4, וחותמים כי כנגד קבלת המפתחות הם מוותרים על קבלת פיצויים בגין איחור במסירת דירה.

בפסקי דין רבים נקבע, כי גם אם הדירה נמסרה לפני קבלת טופס 4, אך באיחור ביחס למועד בו התחייב הקבלן למסור אותה על פי חוזה המכר, עדין יהיו הרוכשים זכאים לקבלת הפיצוי בגין איחור במסירת הדירה.

בבתי המשפט נקבע לא פעם, כי גם במקרה בו דירה נמסרה בפועל לרוכש, בהעדר טופס 4 נחשבת היא כאילו לא נמסרה, שכן רק קבלת טופס 4 כאמור בסעיף 157א לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965, מבטיחה את בטיחות הדירה.

תוכן עניינים
עלינו עורך דין פירוק חברה

אליוב-גרין עורכי דין

משרד עורכי דין אליוב-גרין
ניסיון של שנים ומתמחים
בשלל תחומים

צור קשר

כל הזכויות שמורות © 2022 | משרד עורכי דין ונוטריון אליוב-גרין

Call Now Button דילוג לתוכן